Uprzejmie informuję, że w związku z ograniczeniami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 410 z późn. zm.) w roku szkolnym 2019/2020 szkoła nie organizuje uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Odbiór świadectw będzie odbywał się w wyznaczonej strefie, zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego, w trybie indywidualnym.
W dniu zakończenia zajęć dydaktycznych, tj. 26 czerwca br. świadectwa będą wydawane rodzicom według ustalonego harmonogramu. Wszystkich rodziców proszę aby byli w maseczkach i rękawiczkach, rodzice uczniów klasy VIII proszeni są o posiadanie długopisu.
I – WEJŚCIE GŁÓWNE DO SZKOŁY
II – WEJŚCIE GŁÓWNE DO SALI GIMNASTYCZNEJ
III – WYJŚCIE EWAKUACYJNE Z SALI GIMNASTYCZNEJ
Jeśli ktoś obawia się o zdrowie lub nie jest w stanie w wyznaczonym terminie odebrać świadectwa, będzie ono przechowane w dokumentacji szkolnej przez okres wakacji i będzie można je odebrać 1 września 2020 r.
W oddziale przedszkolnym nie będzie spotkania ogólnego związanego z zakończeniem roku szkolnego. Pamiątkowe dyplomy i książeczki, oraz wszystkie rzeczy dzieci, będą wydawane rodzicom 25 czerwca br. (czwartek) od godziny 10 w głównym budynku szkoły. Dzieci młodsze 3-4 lat w wyjściu ewakuacyjnym z sali gimnastycznej, dzieci starsze w wejściu głównym do sali gimnastycznej. Szczegółowy harmonogram ustalą i podadzą do wiadomości, wychowawcy grup.
Zwracam się z prośbą do wszystkich rodziców, aby dostosowali się do powyższego harmonogramu wynikającego z czynników organizacyjnych, co umożliwi sprawne wydawanie świadectw oraz zapewnieni zachowanie wymogów reżimu sanitarnego.
Najważniejsze, aby 26 czerwca świadectwa odebrali absolwenci szkoły, którzy będą potrzebowali dokumentu przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Dyrektor szkoły Hanna Szymańska
Informacje dla rodziców oraz zasady dla uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty w czerwcu 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych CKE, GIS oraz MEN w związku z przeprowadzeniem egzaminów z dnia 15 maja 2020 r.
1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną, która ponadto dokonała przed wyjściem z domu pomiaru temperatury i nie przekroczyła ona 37⁰C. Każdy uczeń wchodzący na teren budynku szkoły będzie mieć kontrolnie zmierzoną temperaturę bez jej odnotowywania.
2. Uczeń nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
3. Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż przystępujący do egzaminu lub osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu.
4. Na egzaminie każdy uczeń korzysta z własnych przyborów piśmienniczych i linijki w przypadku egzaminu z matematyki, które przynosi do szkoły w przezroczystej koszulce na dokumenty. Nie można pożyczać przyborów od innych.
5. Uczeń może przynieść na egzamin własną butelkę z wodą i stawia ją na podłodze, przy nodze stolika by przypadkowo nie zalać arkusza egzaminacyjnego.
6. Czekając na wejście do szkoły, po wejściu do szkoły albo sali egzaminacyjnej uczniowie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
7. Aby uniknąć tworzenia się grup uczniów przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu uczniowie są zobowiązani przestrzegać zasad wprowadzonych przez dyrektora szkoły tj.:
1) stawić się w szkole na godzinę wyznaczoną przez dyrektora szkoły nie wcześniej niż o godz. 8.30, na salę egzaminacyjną zaczynamy wchodzić o godz. 8.40;
2) wchodzić do szkoły wejściem głównym i przemieszczać się zgodnie z zaleceniami nauczycieli nadzorujących wpuszczanie uczniów do sali ;
3) skorzystać z boksu w szatni wyznaczonego dla danej grupy pozostawiając tam ewentualne okrycie wierzchnie oraz telefon komórkowy w foliowej opisanej imieniem i nazwiskiem reklamówce;
4) po wyjściu z boksu w szatni kierować się do sal gimnastycznej, w której odbędzie się egzamin;
5) przed wejściem do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego w obecności zdającego losuje numer stolika;
6) po wylosowaniu stolika uczeń otrzymuje kopertę z kodami i wizytówką , na której jest imię i nazwisko,Nr PESEL, Nr z dziennika;
7) przed rozpoczęciem pracy z arkuszem uczniom zostanie przypomniane, że na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym nauczyciel przypomni im o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi;
8) po zakończeniu pracy z arkuszem uczeń ma dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi;
9) po zakończeniu egzaminu opuścić szkołę i nie gromadzić się przed nią, a wrażeniami po egzaminie dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów lub telefonicznie.
8. Uczeń wchodzący do szkoły ma obowiązek zdezynfekować ręce korzystając z przygotowanego przez szkołę płynu. Płyn do dezynfekcji rąk będzie również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej.
9. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie uczniowie z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno lub wielorazową, materiałem a w przypadku uczniów, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa w przyłbicy. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły. Uczeń będzie mógł zdjąć maseczkę dopiero w sali egzaminacyjnej podczas pracy z arkuszem, jednak – jeżeli uzna to za właściwe – może mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu.
10. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić ucznia o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
11. Uczeń jest zobowiązany podczas egzaminu zakrywać usta i nos kiedy:
1) podchodzi do niego nauczyciel, aby rozdać arkusz egzaminacyjny lub odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
2) wychodzi do toalety,
3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
12. Uczeń jest zobowiązany pamiętać o:
1) zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi;
2) niedotykaniu dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganiu higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką;
3) konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
13. Uczeń nie może wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy. Telefon komórkowy najlepiej zostawić w domu.
14. Uczeń może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) nie wcześniej niż po 60 min od rozpoczęcia pracy z arkuszem, najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
15. Jeżeli uczeń podczas egzaminu przejawia niepokojące objawy choroby, jego egzamin zostaje przerwany i zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu.
16. Uczniowie chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie zobowiązani są do dostarczenia najpóźniej w dniu egzaminu zaświadczenia lekarskiego, aby członkowie zespołu nadzorującego egzamin nie zinterpretowali tych objawów jako „niepokojące” i nie odizolowali ucznia.
Dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktycznych tak jak wcześniej ustalono jest 12 czerwca 2020 r. - piątek.
W związku ze zmianą terminu egzaminu ósmoklasisty, dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-VII to 16,17,18 czerwca 2020 r.
Informacje dla Rodziców i uczniów.
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2020 r.
Dodatkowy termin 7-9 lipca 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone 31 lipca 2020 r.
Procedury bezpieczeństwa
1.1. [*] Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
1.2. [*] Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca
w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa
w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
1.3. [*] Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły,
z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
1.4. [*] [!] Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
1.5. [*] [!] Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja (por. pkt 3.16.). W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
1.6. [*] Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
Środki bezpieczeństwa osobistego
1.7. [*] Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
1.8. [*] Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego w przypadku EPKwZ i EZ. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
1.9. [*] [!] Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1. podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2. wychodzi do toalety
3. kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
2.1. [*] Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
2.2. [*] Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.
Szczegółowe rozwiązania techniczne związane z organizacją pracy zdających, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa
1) Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r.
2) Dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje informację o konieczności organizacji egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej oraz postępuje zgodnie z informacją określoną w pkt 3.6.3.
Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu
4.1. Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
1) zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi
2) obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym
3) niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką
4) konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
[*] Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
[!] poinstruować zdających, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
4.2. [*] Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
Epidemia koronawirusa spowodowała szereg trudności i barier w nauczaniu dzieci i młodzieży.
Zdalny system nauki wymaga posiadania sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu przez każdego ucznia w domu. Dlatego Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A oddział w Poznaniu uruchomił w maju program, dzięki któremu szkoły w 25 gminach w Polsce będą mogły zakupić sprzęt IT niezbędny do nauki zdalnej.
Nasza szkoła otrzymała z tego programu 27 tabletów.
To realna pomoc ze strony narodowego Operatora w przezwyciężaniu skutków epidemii.
W tym trudnym czasie pandemii każda pomoc dla nauczycieli oraz uczniów jest nieoceniona, a co nie mniej ważne otrzymany sprzęt będzie służył uczniom również po zażegnaniu zagrożenia wirusem COVID” - dziękujemy.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wyposażenia naszej szkoły w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu nauka staje się atrakcyjniejsza i łatwiejsza.
Szczególne podziękowania kierujemy do pracowników Urzędu Gminy w Bogutach-Piankach, którzy przy tym projekcie pracowali.
Informacje dla rodziców i uczniów klasy 8
Od 25 maja br. będą odbywały się konsultacje dla uczniów klasy 8 zgodnie z harmonogramem.
Zajęcia będą odbywały się w jednej grupie, gdyż zgłoszonych jest 6 uczniów.
Jeżeli z jakichś powodów uczeń nie będzie mógł stawić się na zajęcia, zobowiązuję rodziców o poinformowanie szkoły o tym fakcie, najpóźniej na dwa dni przed datą konsultacji.
Bardzo proszę o zapoznanie się z wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa na zajęciach i bezwzględne ich przestrzeganie. Przed wejściem do budynku szkoły będzie dokonywany pomiar temperatury ciała.
Uczniu,
W tym roku mamy znacznie ograniczoną możliwość obchodzenia uroczystości majowych. Jednak każdy z nas może ozdobić swój dom flagą narodową. Nie musi to być na zewnątrz. Możemy wykonać ją z materiałów, które posiadamy w domu i zamieścić w widocznym miejscu. Nie rezygnujmy z tego. Bądźmy solidarni. Jesteśmy Polakami.
Rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego na rok szkolny 2020/2021
Szanowni Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym
Wszystkie dzieci, które uczęszczały do Oddziału Przedszkolnego w roku szkolnym 2019/2020, i których rodzice złożyli deklarację kontynuacji wychowania przedszkolnego w naszym Oddziale Przedszkolnym w stosownym czasie, będą z mocy prawa, w nowym roku szkolnym objęte wychowaniem przedszkolnym.
Poniżej lista nowo przyjętych dzieci.
urodzonych w 2015 r. (5 lat)
1. Brzóska Antoni
urodzonych w 2017 r. (3 lata)
1. Lużyński Aleksander Michał
2. Kutyłowski Jan
3. Uszyński Antoni
4. Brzóska Franciszek
5. Godlewski Dominik
6. Żochowska Kamila
7. Adamczyk Karol
8. Pawłowski Karol
9. Lipski Daniel
urodzonych w 2018 r. (2,5 lat)
1. Stokowska Julia
Dyrektor Szkoły Hanna Szymańska
W dniu 1 kwietnia z Kuratorium Oświaty w Warszawie otrzymaliśmy informacje, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.
Mazowiecka Policja Apeluje!
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!
Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.
Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.
Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku będą:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.
Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.
Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!
Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.
Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.
Drodzy uczniowie!
Mazowiecka Policja apeluje:
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!
Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.
Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego.
Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!
Unikajcie miejsc publicznych!
Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!
Prezentacja: NOWY Apel Koronawirus
Drodzy Rodzice!
Jeszcze nie wszyscy chętni, którzy zgłosili potrzebę posiadania dodatkowego sprzętu komputerowego, odebrali go z Urzędu Gminy. Serdecznie prosimy o zgłoszenie się po laptopy, które czekają i mają służyć Waszym dzieciom do zdalnej nauki.
Dziękujemy.
Na podstawie § 1 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. (Dz. u. z 2020 r. poz. 492) zdalne nauczanie zostaje przedłużone do
10 kwietnia 2020 r.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.
Drodzy uczniowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.