15 października 2024 r. mieliśmy okazję współorganizować wystawę pt. „Zgniotą nas tyrany - powstaniem na nowo. Powstanie Styczniowe na Ziemi Ostrowskiej 1863 -1864”. Ekspozycja powstała z inicjatywy Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej oraz Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej. Na uroczystości oprócz władz powiatowych i gminnych oraz osób zaangażowanych w przygotowanie wystawy, obecni byli żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótką część artystyczną na temat Wiktora Ignacego Godlewskiego - przyrodnika pochodzącego z Bogut-Wielkich.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wernisażu.
W dniach 9 - 11 października br. uczniowie klas IV - VIII brali udział w wycieczce krajoznawczej do Wrocławia. Wizytę rozpoczęli od zobaczenia Panoramy Racławickiej, gdzie mogli podziwiać monumentalne dzieło sztuki przedstawiające Bitwę pod Racławicami. Po tej inspirującej lekcji historii wybrali się do parku trampolin, gdzie aktywnie spędzili czas i mogli się zrelaksować.
Drugi dzień przygód zaczęli od spaceru po Starym Mieście, podążając szlakiem legend wrocławskich, co pozwoliło poznać fascynujące historie miasta. Następnie uczestniczyli w wielkim poszukiwaniu krasnali, co było nie tylko zabawą, ale także świetną okazją do odkrywania zakątków miasta. Po południu odwiedzili Muzeum Etnograficzne, by poszerzyć wiedzę o kulturze i tradycjach Dolnego Śląska. Na zakończenie dnia udali się do parku wodnego, gdzie czekał ich relaks i świetna rozrywka.
Ostatniego dnia wyprawy odwiedzili wrocławski ogród zoologiczny, który jest jednym z największych i najstarszych w Polsce. Po południu udali się do Hydropolis, nowoczesnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Ta wizyta była nie tylko naukowa i pouczająca, ale także interaktywna, co z pewnością zainteresowało młodzież. Wycieczkę zakończyli wyprawą do Sky Tower. Taras widokowy znajduje się na 49. piętrze, na wysokości 200 metrów. Była to okazja do zrobienia fantastycznych zdjęć i spojrzenia na miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Każdy z trzech dni oferował różnorodne atrakcje, które łączyły edukację z aktywnością i zabawą.
10 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W grupach przedszkolnych p. E. Szcześniak przeprowadziła zajęcia o negatywnych emocjach (strach, lęk, smutek), które towarzyszą dzieciom podczas codziennych sytuacji oraz metodach ich przezwyciężania. Dzieci oglądały bajkę pt. "Jaś i Małgosia", rozpoznawały i nazywały uczucia. Maluchy kolorowały ilustracje przedstawiające bohaterów bajki. Brały czynny udział w grach i zabawach zespołowych.
Promując zdrowe odżywianie, 10 października sześciolatki poznawały warzywa, odkrywały ich smak, kształt, a także uczyły się o ich właściwościach zdrowotnych. Na koniec zajęć zrobiły pyszną sałatkę warzywną. Tego dnia było bardzo wesoło.
W ramach propagowania zdrowego odżywiania wśród najmłodszych, w grupach przedszkolnych dzieci robiły soki z owoców i warzyw. Przestrzegając zasad higieny i bezpieczeństwa najmłodsi z zapałem przystąpili do działania. Najsmaczniejszą częścią zadania była degustacja samodzielnie przygotowanego soku. Było zdrowo, smakowicie i kolorowo.
Nie ma to jak, bomba witaminowa jesienną porą.
W piątek 4 października nasze przedszkolaki odwiedziły dwie bardzo miłe Panie logopedki, które przybliżyły dzieciom swój zawód, przeprowadziły wiele zabaw doskonalących poprawną wymowę. Przedszkolaki były zachwycone spotkaniem, gdzie połączona była zabawa z nauką.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wizytę.
Z radością przedstawiamy pierwsze wydanie naszego szkolnego miesięcznika, który ma na celu dostarczenie Wam najnowszych informacji, ciekawostek i inspiracji z życia naszej społeczności szkolnej. W każdym numerze znajdziecie artykuły przygotowane przez naszych utalentowanych uczniów, relacje z wydarzeń szkolnych, wywiady z nauczycielami oraz porady dotyczące nauki i życia codziennego. Nasza redakcja skupia się na tworzeniu treści, które są nie tylko informacyjne, ale także angażujące i motywujące. Zachęcamy do regularnego sięgania po nasz miesięcznik i dzielenia się swoimi opiniami oraz pomysłami na przyszłe wydania. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!
3 października br. uczniowie klasy VII i VIII spotkali się z żołnierzami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie. Spotkanie miało na celu przekazanie uczniom informacji na temat struktury Polskich Sił Zbrojnych, pracy żołnierzy w różnych jednostkach i korpusach oraz zapoznanie ze sposobami rekrutacji do Wojska Polskiego.
1 października br. gościliśmy w Bogutach-Piankach prezesa Polskiego Związku Palantowego Pana Łukasza Szymborskiego, który przedstawił ciekawą historię palanta, zapoznał młodzież z zasadami gry i poprowadził pierwsze emocjonujące rozgrywki. Z każdą chwilą spotkania młodzi adepci angażowali się coraz bardziej w grę. Pierwsze treningi rozpoczną się już za kilka dni. Zachęcamy do wspólnej zabawy. Dziękujemy pierwszym odważnym uczestnikom wydarzenia. Dzięki przychylności Pani Aleksandry Boguckiej dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogutach-Piankach spotkanie odbyło się w hali sportowej, za co serdecznie dziękujemy.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie trójek klasowych z Dyrektorem Szkoły. Tematem spotkania będzie wybór Rady Rodziców na rok szkolny 2024/2025 oraz omówienie bieżących spraw szkolnych.
Serdecznie zapraszamy.
Współpraca z firmą Clovin Polska to nie tylko wspaniała zabawa nastawiona na edukację ekologiczną i sport. Od 24.09.2024 r. uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie profilaktycznym „Mów do mnie”. Założeniem programu jest udział dzieci z klasy VII i VIII w szeregu wykładów dotyczących zdrowia psychicznego. Zajęcia realizowane są na godzinach wychowawczych za pomocą spotkań on-line ze studentami kierunku psychologii. Atrakcyjna forma oraz tematyka warsztatów ma zachęcić uczniów do dbania o swoje zdrowie psychiczne.
Dziękujemy firmie Clovin S.A. oraz Panu Grzegorzowi Mościbrodzkiemu za możliwość udziału w programie.
23 września dzieci z oddziału przedszkolnego witały Panią Jesień. Maluchy i Starszaki oglądały film edukacyjny o nadejściu jesieni. Dzieci poznawały dary, które przyniosła oraz zapoznawały się z ich smakiem. Było kolorowo i smakowicie.
19 września br. dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogutach-Piankach. Zobaczyły szatnię, ubrania, specjalistyczny sprzęt, którego używa jednostka mająca na celu w szczególności walkę z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Dzieci miały możliwość zobaczyć nowy wóz strażacki nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Na koniec wizyty nasi podopieczni z ogromnym entuzjazmem oglądali pokaz lania wody.
Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogutach-Piankach za spotkanie i przekazaną wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka..
Po wakacyjnym odpoczynku nadszedł czas powrotu do szkolnych obowiązków. Aby uczniowie pamiętali, jak należy zachowywać się w szkole, pierwsze dwa tygodnie upłynęły pod kątem przypominania zasad BHP, regulaminów i obowiązujących standardów.
13 września 2024 r. została przeprowadzona próbna ewakuacja szkoły i przedszkola. Wszyscy uczniowie i pracownicy opuścili budynek sprawnie, zachowując prawidłową drogę ewakuacji. Po wyjściu z obiektu ustawili się w uporządkowanym szyku w miejscu zbiórki. Przedsięwzięcie przebiegło bez zarzutu.
6 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Narodowe Czytanie jest polską akcją społeczną propagującą znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Akcja została zapoczątkowana przez Parę Prezydencką w 2012 r.
Dziękujemy Pani Annie Puciło i Pani Natalii Ponichtera-Uszyńskiej za przygotowanie uczniów i zgłoszenie szkoły do akcji.
Dziękujemy Pani Elwirze Kamińskiej Dyrektor Biblioteki Publicznej w Bogutach-Piankach za współpracę i udział w akcji.