Choć każdy z nas robi coś innego i ma inne talenty, nasze barwy narodowe jednoczą nas w biało-czerwonej wspólnocie. Czy wspinamy się na najwyższe szczyty, czy opływamy samotnie świat łodzią, czy po prostu pamiętamy o zawieszeniu flagi przed wejściem do klatki w bloku. Co roku w akcję #mojaflaga włączają się sportowcy, artyści i lokalni działacze. Spotem z udziałem wyjątkowych postaci Biuro "Niepodległa" już po raz kolejny zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia 2 maja Biało-Czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej.
W tym roku kampanię wspierają Adam Bielecki – himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym dwóch w pierwszym wejściu zimowym; Joanna Pajkowska – żeglarka, jedyna Polka, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portów oraz Sławosz Uznański – astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, który niebawem poleci w kosmos.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku. 2 maja Polki i Polacy malują Polskę i świat na biało i czerwono – jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości. Biuro „Niepodległa" od 2018 roku koordynuje akcję #mojaflaga, zachęcając rodaków do świętowania Dnia Flagi i dzielenia się fotografiami swoich flag w social mediach z hasztagiem #mojaflaga.
W 2024 roku i Ty dołącz do akcji #mojaflaga! Świętujmy razem!
28 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w Jarmarku Św. Wojciecha organizowanym przez MUZEUM ROLNICTWA IM. KSIĘDZA KRZYSZTOFA KLUKA W CIECHANOWCU. W tym roku „Mali Żurawiacy” zaprezentował trzy tańce, w tym nowy - trojak. Chór szkolny zaśpiewał cztery piosenki o tematyce ludowej.
Dziękujemy Paniom: Dorocie Świderskiej-Kawalec i Urszuli Kochanowskiej za przygotowanie, dzieciom za przepiękny występ oraz rodzicom za wspaniały doping.
25 kwietnia przedszkolaki wzięły udział w wycieczce do Białegostoku. Dzień pełen atrakcji rozpoczął się filmem „Zagadka Klary Muu”, który wprowadził najmłodszych w świat rezolutnych detektywów.
Następnie dzieci odwiedziły Papugarnię Ara. Egzotyczne ptaki na wyciągnięcie ręki oraz możliwość bezpośredniego kontaktu sprawiły, że wszystkim bardzo się podobało.
Na koniec moc atrakcji zapewniła Kraina Misia – sala zabaw dla dzieci. Niespotykane rozrywki oraz warsztaty slime rozwinęły u dzieci zręczność i kreatywność.
24 kwietnia 2024 r. w Czyżewie odbyła się II edycja konkursu ekologicznego EKO Clovin W tym roku do rywalizacji przystąpiło aż 12 zespołów z 11 szkół podstawowych z regionu.
Uczniowie z naszej szkoły po raz drugi stanęli na podium. Tym razem klasa VIII zajęła III miejsce.
Gratulujemy uczestnikom oraz organizatorom Clovin Polska za organizację wydarzenia.
23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa.
Tego dnia uczennice naszej szkoły: Julia Łuniewska, Weronika Złotkowska, Anita Domochowska i Nadia Bartosz, uczestniczyły w Powiatowym Konkursie "Czytanie jest modne". Mimo dużej konkurencji Anita Dmochowska została tegoroczym laureatem.
Gratulujemy wszystkim, życzymy dalszych sukcesów i liczymy na rozpowszechnianie tej mody wśród całej społeczności uczniowskiej.
Niska temperatura nie pozwoliła zrealizować wszystkich zaplanowanych na ten dzień działań. Udało się jednak przeprowadzić kiermasz wyhodowanych roślin, uczestniczyć w lekcji na temat drzew i ich znaczenia w ekosystemie oraz rozdać drobne upominki dzieciom zaangażowanym w projekt „Tu mieszkam, Tu zmieniam Eko” finansowany przez Fundację Santander Bank Polska.
Uśmiechy dzieci pokazują, że w szkole można uczyć się poprzez zabawę, realizując różne projekty praktyczne.
21 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli we mszy św. w kościele pw.św. Piotra i Pawła w Czyżewie. Msza św. odprawiona była w intencji ś.p. Czesława Tymińskiego - pseudonim "Mściwy".
Jak podaje czasopismo "Głos znad Narwi":
"Wśród konspiratorów, którzy prowadzili działalność niepodległościową w powiecie wysokomazowieckim wyróżnia się osoba Sierż. Czesława Tymińskiego "Mściwego". Od grudnia 1942 r. był jednym z pierwszych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na wspomnianym terenie. W styczniu 1945 r. został deportowany w głąb Związku Sowieckiego, jednak po powrocie do Polski nie złożył broni i kontynuował walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego aż do tragicznej śmierci w kwietniu 1949 r."
Po mszy św. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci st.Sierż. Czesława Tymińskiego "Mściwego" żołnierza NSZ i NZW dowódcy kompanii oraz dowódcy batalionu Komendy Wysokie Mazowieckie poległego 24 kwietnia 1949 r. w Godlewie-Baćkach w walce z UB i KBW. Po odsłonięciu tablicy uczniowie szkoły złożyli kwiaty.
Już 22 kwietnia 2024 roku – w Międzynarodowym Dniu Ziemi – Polki i Polacy po raz kolejny będą mieli możliwość zjednoczyć się pod znakiem troski o środowisko, biorąc udział w VII edycji akcji #SprzątamyDlaPolski.
Z perspektywy działań prośrodowiskowych, ostatnie trzy lata minęły pod znakiem budowania ogólnopolskiego ruchu proekologicznego – inicjatywy #SprzątamyDlaPolski, w której w sześciu dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 1,5 miliona osób.
Głównym celem tego przedsięwzięcia jest skuteczna walka z zanieczyszczeniem terenów zielonych, takich jak lasy, parki i skwery.
Akcja #SprzątamyDlaPolski odpowiada zarówno na pilne potrzeby ochrony środowiska, jak i na długofalowe wyzwanie budowy społeczeństwa świadomego ekologicznie. W ten sposób Fundacja “Sprzątamy Dla Polski” dąży do stworzenia społeczeństwa, które nie tylko reaguje na aktualne problemy związane z zanieczyszczeniem, ale także działa proaktywnie na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju naszego otoczenia.
19 kwietnia 2024 r. odbyło się podsumowanie XII Konkursu Fotograficznego „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno-zimowym”. W kategorii "zdjęcie młodego fotografa" wyróżnienia otrzymały: Maja Adamczyk, Patrycja Młynarczuk, Patrycja Uszyńska i Olga Jankowska, natomiast w kategorii "zdjęcie wykonane telefonem komórkowym": Julia Bogucka.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wrażliwości estetycznej i umiejętności dostrzegania piękna w otaczającej nas przyrodzie.
WYNIKI I PREZENTACJA WSZYSTKICH NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH ZDJĘĆ
12 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego „Rozgrywki bez używki”. W zawodach uczestniczyło 20 zawodników z naszej szkoły oraz 9 ze Szkoły Podstawowej w Tymiankach-Buciach, którzy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych. Nagrody w turnieju zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Kategoria dziewczęta klas IV-VI
1 miejsce - Julia Łuniewska
2 miejsce – Amelia Kendzierska
3 miejsce – Magda Godlewska
4 miejsce – Martyna Pełszyk
Kategoria chłopcy klas IV-VI
1 miejsce - Sebastian Stipiczyński SP Tymianki-Bucie
2 miejsce – Filip Stipiczyński SP Tymianki-Bucie
3 miejsce – Jakub Tymiński SP Tymianki-Bucie
4 miejsce – Michał Narożny
Kategoria dziewczęta klas VII-VIII
1 miejsce - Nikola Lendzioszek
2 miejsce – Paulina Tymińska SP Tymianki-Bucie
3 miejsce – Aleksandra Ryśnik
4 miejsce – Gabriela Ryśnik
Kategoria chłopcy klas VII-VIII
1 miejsce - Dawid Jaźwiński
2 miejsce – Krzysztof Gnatowski SP Tymianki-Bucie
3 miejsce – Hubert Tymiński SP Tymianki-Bucie
4 miejsce – Piotr Kozłowski
11 kwietnia uczniowie klasy III po raz ostatni uczestniczyli w lekcji on-line organizowanej w kraju w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Cykl spotkań obejmował tematy:
Sieciaki - poznaj bezpieczny internet.
Sieciaki - pięć zasad bezpieczeństwa.
Sieciaki - internet bez przesady.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.
Caritas Diecezji Łomżyńskiej organizuje kolonie dla dzieci w Ptakach koło Nowogrodu.
Koszt: 300 zł dla dzieci rolników.
Terminarz:
24.06 - 02.07
03.07 - 11.07
12.07 - 20.07
21.07 - 29.07
30.07 - 07.08
08.08 - 16.08
17.08 - 25.08
Zapraszamy. Zapisy w sekretariacie szkoły.
8 kwietnia br. o godz. 10.00 odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Do zmagań przystąpiło 19 uczniów: 6 - z grupy "0", 2 - z klasy I, 6 - z klasy II i 5 - z klasy III. Jury w składzie: Dorota Kierska - bibliotekarz szkolny, Natalia Ponichtera-Uszyńska - nauczyciel języka polskiego oraz bibliotekarz szkolny, Ewa Cholewska - logopeda oceniało: poprawność, płynność, wyrazistość, dykcję i ekspresję głosową. Uczniowie po wylosowaniu tekstu, odczytywali go najpiękniej jak potrafili.
W czasie obrad jury dzieci obejrzały animację jednej z baśni Hansa Christiana Andersena pt. "Księżniczka na ziarnku grochu" oraz uczestniczyły w zabawach interaktywnych dotyczących życia i twórczości duńskiego pisarza.
Kulminacyjnym punktem czytelniczej rywalizacji było ogłoszenie wyników i wręczenie medali.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania 2024 uzyskali:
Patrycja Dąbrowska kl.III
Natalia Urynowicz kl. II
Izabela Nowalska kl.II
Maja Adamczyk kl.I
Daniel Lipski grupa "0".
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy ustawicznego rozwoju w niezwykle trudnej sztuce, jaką jest piękne czytanie.
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dnia 4 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III odwiedził Zajączek, który czytał im książkę pt. ”Marysia i wielkanocne jajka”, prowadził poranną gimnastykę oraz częstował czekoladowymi jajeczkami.
Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez Panią Natalię Ponichtera-Uszyńską.
Dziękujemy Sali Zabaw "Dziecięca Przystań" za wypożyczenie stroju i pyszne słodkości.
Szanowni Rodzice dzieci uczęszczających do grupy "0".
Wszystkie dzieci zameldowane w obwodzie naszej szkoły, w nowym roku szkolnym z mocy prawa będą uczniami klasy pierwszej.
Poniżej lista uczniów zameldowanych poza obwodem naszej szkoły, przyjętych do klasy pierwszej w wyniku rekrutacji.
1. Kutyłowski Jan
2. Rybski Jakub
3. Uszyński Antoni