Historia szkoły (zapis z Kroniki szkoły)
Historia naszej szkoły zapisana w dostępnych kronikach sięga jeszcze rządów carskich. Przed rokiem 1914 uczyła w niej Rytlowa Zofia. Była to jedyna szkoła na całą gminę, trzy oddziałow. 3 dni w tygodniu uczono w niej w języku rosyjskim i 3 dni w języku polskim. W październiku 1914 roku wybucha wojna. Rytlowa Zofia, której mąż był Niemcem zostaje wywieziona do Rosji. Na jej miejsce przysłano nowego nauczyciela - Kalinowskiego Józefa. W skutek zbliżającego się frontu ten również zostaje ewakuowany do Rosji. Teren ten zajmują Niemcy. Podczas okupacji niemieckiej do 1918 roku i po odzyskaniu niepodległości przez Polskę do 1921 roku kierownikiem tutejszej szkoły był Jan Głuszcz (późniejszy inspektor szkolny w Ostrowi Mazowieckiej).
Od roku 1920 w szkole w Bogutach pracowało 3 nauczycieli, stopniowo szkoła się rozwija. W 1927 roku pracowała Łopuska Jadwiga i Ignacy Murawski. Było 5 oddziałów a następnie 6. W oddziale szóstym nauka trwała dwa lata.
Kolejnym kierownikiem szkoły został Ignacy Bieńkowski pełniący tę funkcję do końca grudnia 1934 roku. Od 1 stycznia 1935 roku do końca czerwca 1935 kierownikiem szkoły był Pęziński. Od 1 lipca 1935 roku kierownikiem szkoły został Józef Cwalina, który otrzymuje te stanowisko przez konkurs. W tym czasie w szkole pracowali następujący nauczyciele : Jadwiga Cwalina, Rudkowska Maria, Dorobisz Kazimierz, Dorobiszowa Wacława. Szkoła otrzymała III stopień organizacyjny .
W roku szkolnym 1938/1939 w szkole w Bogutach pracowało 6 nauczycieli i uczyło się 268 uczniów. Z wybuchem wojny 1939 roku teren ten zostaje okupowany przez władze sowieckie. Szkoła otrzymuje przemianowanie na „ Niepełną szkołę Średnią” w Bogutach. Na czele stoi nie kierownik a dyrektor, którym jest Józef Cwalina. Klasy zostają cofnięte – program sowiecki. W szkolew tym czasie pracowali następujący nauczyciele: Jadwiga Cwalina, Aleksandra Banachówna, Kazimierz Dorobisz, Józef Ziętek i jego żona Magdalena Ziętek oraz dwie Rosjanki. Wprowadzony został obowiązkowy język rosyjski i niemiecki. Taki stan trwał do 21 czerwca 1941roku. Wtedy wybuchła wojna miedzy Rosją a Niemcami. Teren ma którym znajdowała się szkoła został włączony do Rzeszy. W tym okresie liczna grupę stanowili nauczyciele powiatu ostrowskiego, przebywający czasowo w obozach, więzieniach i na zesłaniu. Wśród nich byli: Helena Dyl, Irena Banach, Aurelia Cichosz, Józef Cwalina nauczyciele z Bogut.
Z tego grona nauczycielskiego później pracę w Bogutach podejmuje tylko Józef Cwalina i jego żona Jadwiga Cwalina. Pod okiem żandarmerii niemieckiej prowadzili oni tajne nauczanie. Z dniem 1 września 1944 z naszego terenu wycofują się Niemcy i wchodzą ponownie Rosjanie. Zostaje wznowiona działalność szkoły i rozpoczyna się rok szkolny 1944/1945. Kierownikiem szkoły był Józef Cwalina, a do grona nauczycieli należeli: Jadwiga Cwalina, Irena Banach, Eleonora Komasiak, Drewnowski Józef, Brylówna Helena.
5 maja 1946 roku umiera kierownik szkoły Józef Cwalina. Kierownictwo w szkole obejmuje jego żona Jadwiga Cwalina do sierpnia 1961 roku. Po raz pierwszy w Bogutach zostaje wprowadzona klasa VII. W skład grona nauczycielskiego na rok szkolny 1947/1948 wchodzą : Szyszkowska Lucyna, Nowak Stefan, Wojtkowski Tadeusz, Brylówna Helena. W roku szkolnym 1948/1949 w skład Rady pedagogicznej wchodzili : Cwalina Jadwiga, Bryllówna Helena. Tadeusiak Władysława, Nowak Stefan, Wojtkowski Tadeusz, Głowacki Henryk. W roku szkolnym 1949/1950 kierownictwo w szkole sprawuje nadal Jadwiga Cwalina a w skład grona nauczycielskiego wchodzą: Brylówna Helena, Tadeusiak Władysława, Małyskówna Barbara, Bajerówna Kamila, Oławski Henryk, Nowak Stefan. Liczba uczniów w szkole tym roku szkolnym wynosiła 272.
Następna wzmianka w kronice odnosi się do roku szkolnego 1957/1958. W szkole pracują Łukasiewicz Anna, Drewnowska Kamila, Oławski Henryk i Nowak Stefan. W szkole uczy się 196 uczniów w 7 klasach. W roku szkolnym 1958/1959 do grona nauczycielskiego należą Drewnowska Kamila, Łukasiewicz Anna, Nowak Stefan, Oławski Henryk, Cwalina Ryszard. W szkole uczyło się 193 uczniów. W roku szkolnym 1959/1960 skład nauczycieli pozostaje bez zmian z rokiem ubiegłym. Liczba uczniów wynosi 209 a nauka odbywa się na dwie zmiany. W następnym roku szkolnym nie zmienia się również grono nauczycieli. Liczba dzieci uczących się w szkole wynosi 227.
W latach 1961-1974 kierownictwo w szkole sprawuje Stefan Nowak. W roku szkolnym 1961/1962 nauczają: Kamila Drewnowska, Anna Łukasiewicz, Henryk Ołowski, Andrzej Lipski i Jadwiga Cwalina. Liczba dzieci w tym roku wynosiła 234 a nauka nadal odbywa się na dwie zmiany. Pod kierownictwem Stefana Nowaka następnie pracują: Kamila Drewnowska, Anna Łukasiewicz, Jadwiga Stryjek, Krystyna Kamińska, Ołowski Henryk, Krystyna Tomczuk, Halina Paczuszko, Stanisława Michalska, Maria Moczulska, Halina Szydłowska, Krystyna Kaczyńska, Józef Michaluk, Halina Brodzik, Maria Lipska, Janina Plewnicka. W roku szkolnym 1974/1975 Tadeusz Plewnicki zostaje Gminnym Dyrektorem Szkół. W skład nauczycieli wchodzą: Stefan Nowak, Mariana Moczulska, Henryk Ołowski, Janina Plewnicka, Kamila Drewnowska, Halina Szydłowska, Halina Brodzik, Krystyna Tomczuk, Teresa Nowacka, Jadwiga Stryjek. W kolejnych latach zatrudnieni są nauczyciele: Kamila Drewnowska, Lipska Maria, Brodzik Halina, Stryjek Jadwiga, Moczulska Maria, Godlewska Teresa, Tymińska Danuta, Tomczuk Krystyna, Nowak Stefan , Stańczuk Anna, Ołowski Henryk, Dąbrowska Helena, Brań Maria, Tymińska Danuta, Rostkowska Janiana, Elżbieta Mazur, Eliza Drewnowska, Jerzy Urzędowski, Teresa Nowacka, Mirosława Gawrychowska, Danuta Urzedowska, Barbara Tymińska, Stanisława Kałańczyńska, Anna Tymińska, Ludmiła Kopacz, Grażyna Kruszewska, Krystyna Laskowska, Anna Łukasiewicz, Ewa Stryjek, Małgorzata Burdziuk, Hanna Kamińska, Ewa Moczulska, Bogusława Klejzerowicz. W roku szkolnym 1991/1992 w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły zostaje wybrana Eliza Drewnowska, która pełni te funkcję do dnia dzisiejszego. W kolejnych latach do grona nauczycielskiego należeli : Halina Brodzik, Małgorzata Burdziuk, Helena Dąbrowska, Grażyna Kruszewska, Ludmiła Lipska, Ewa Stryjek, Małgorzata Szewczyk, Hanna Szymańska, Jerzy Urzędowski, Stanisława Zakrzewska, Jolanta Drewnowska – Koziarska, Joanna Lipska, Izabela Boćkowska, Edyta Żochowska, Marek Moczulski, Joanna Katarzyna Bogucka, Ludmiła Stukalowa, Maria Uszyńska.
Szkoła do roku 1920 mieściła się w budynku Urzędu Gminy przy kościele po prawej stronie (istniejąca do dziś stara sala katechetyczna). W roku szkolnym 1948/1949 szkoła mieści się w trzech budynkach. Jeden budynek własny, w którym mieści się trzy klasy : VII, VIa i VIb, oraz dwa budynki wynajęte w każdym pod dwie klasy (sale). W roku szkolnym 1949/1950 szkoła mieści się w trzech budynkach. Jeden budynek własny, w którym mieści się trzy klasy, oraz dwa budynki wynajęte jeden parafialny, drugi u Aleksandra Pęzińskiego. Razem sal szkolnych 7 i 9 oddziałów – siódme i piąte równoległe.