27 maja br. o godz. 9.00 odbył się drugi etap konkursu Pięknego Czytania. Do zmagań przystąpiło 16 uczniów: 5 - z grupy "0", 4 - z klasy I, 5 - z klasy II i 2 - z klasy III. Jury w składzie: Izabela Bogucka - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach, Dorota Kierska - bibliotekarz szkolny oraz Bogusława Uszyńska - nauczyciel SP w Bogutach-Piankach oraz w Zawistach-Dworakach oceniało: poprawność, płynność, wyrazistość, dykcję i ekspresję głosową. W każdej kategorii można było uzyskać od 1 do 3 punktów. Uczestnicy po wylosowaniu numeru tekstu, bez wcześniejszego przygotowania, odczytywali go najpiękniej jak potrafili.
W czasie obrad jury uczniowie spotkali się z Kubusiem Puchatkiem. Sympatyczny mieszkaniec Stumilowego Lasu przybył, aby zapoznać dzieci z kolejną swoją przygodą oraz pobawić się przy muzyce. Zaszczycił nas również swoją obecnością podczas ogłaszania wyników konkursu i przyznawania nagród. Mimo, że jest uznawany za istotę o bardzo małym rozumku, która lubi jeść, najważniejszą wartością dla Puchatka jest przyjaźń. Bez problemu powiększył on grono swoich przyjaciół podczas fantastycznych wspólnych zabaw ruchowych.
Kulminacyjnym punktem czytelniczej rywalizacji było ogłoszenie wyników i wręczenie medali.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania 2022 uzyskali:
Wiktor Lewandowski kl.III
Katarzyna Okieńczuk kl. II
Patrycja Dąbrowska kl.I
Hubert Godlewski grupa "0".
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy ustawicznego rozwoju w niezwykle trudnej sztuce, jaką jest piękne czytanie.
Kolejna wycieczka najmłodszych dzieci z przedszkola i grupy „0” odbyła się 25 maja 2022 r. Mali uczestnicy po raz pierwszy byli w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku gdzie oglądali spektakl pt. „Brzydki Kaczorek”. Jest to opowieść o inności i związanej z nią samotności, ale także o wielkiej mocy przyjaźni. Nawiązuje do problemów współczesnych ludzi, zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych. Powierzchowność, brak zrozumienia i brak chęci poznania drugiego człowieka są największym niebezpieczeństwem codziennych relacji międzyludzkich. Nad najprawdziwszym jeziorem – z pomostem, tatarakiem, skrzącą wodą i unoszącą się mgiełką – rozgrywa się historia, która poruszy każde serce. „Brzydki Kaczorek” pomaga zrozumieć, że najważniejsze nie jest to jak wyglądamy, czy skąd pochodzimy, ale to, co każdy z nas ma w środku.
Następnym punktem wycieczki był spacer po ogrodach przy Pałacu Branickich, gdzie odbył się również krótki piknik.
Rozrywka, której dzieci wypatrywały z niecierpliwością to Strefa Wysokich Lotów. Tu czekały takie atrakcje jak tor przeszkód, ogromna zjeżdżalnia, kule do przeskoków, 2 tory bungee run, wymiatacz, basen z kulkami oraz poduszka do wybijania! A to wszystko dmuchane!
Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się do restauracji Mc Donald‘s na smaczny posiłek.
Wyjazd udał się wyśmienicie. Dzieci wróciły zmęczone, ale przepełnione radością i mnóstwem pięknych wrażeń.
20 maja 2022 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły, począwszy od najmłodszych przedszkolaków, a skończywszy na młodzieży z klasy VIII brali udział w Międzypokoleniowym Marszu Nordic Walking w ramach akcji Aktywne Boguty. To przedsięwzięcie zostało zaplanowane jako jeden z elementów składających się na projekt "Łagodzenia skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka - osoby 60+. Model wspierania aktywności lokalnej".
Uczestnicy wyruszyli z placu przed Urzędem Gminy Boguty-Pianki i przemaszerowali ulicami: Lipową, Wierzbową, Nową, Pawła Olszewskiego i Aleją Papieża Jana Pawła II. Spacer zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.
1. Organizatorzy:
Albina Zakrzewska, Edyta Żochowska
2. Cele:
- doskonalenie techniki głośnego czytania,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
- integracja uczniów edukacji wczesnoszkolnej.
3. Konkurs adresowany jest do uczniów klas „0” – III. Będzie przebiegał w czterech kategoriach wiekowych:
I kategoria wiekowa – grupa „0"
II kategoria wiekowa – klasa I
III kategoria wiekowa – klasa II
IV kategoria wiekowa – klasa III
4. Pierwszy etap konkursu przeprowadzają wychowawcy w poszczególnych klasach. Najlepsi uczniowie przechodzą do etapu szkolnego.
5. Jury oceniać będzie: poprawność, płynność, wyrazistość czytania, dykcję i ekspresję głosową. W kazdej kategorii można przyznać od 1 do 3 punktów.
6. Termin i miejsce konkursu:
27 maja 2022 r.
Szkoła Podstawowa
im. Ojca Świętego Jana Pawła II
w Bogutach – Piankach
7. Listę uczestników do etapu szkolnego należy podać do 24 maja 2022 r.
Zapraszamy do udziału w konkursie.
„Cudowna lampa Aladyna” to opowieść pełna ciepła, pogody i magii. Spełniających się marzeń tych, którzy naprawdę na to zasługują i podejmują wysiłek, by je spełniać. Ci zaś, którzy chcą chadzać drogami na skróty i wybierają kłamstwo, kończą marnie, choć – w muzycznym widowisku teatralnym – również zabawnie.
To przedstawienie to także wspaniałe piosenki, niezwykle barwna scenografia średniowiecznego Bagdadu, a do tego, robiąca ogromne wrażenie na najmłodszych widzach, multimedialna wizualizacja oraz gra świateł i dymu towarzysząca wyłanianiu się Dżina z cudownej lampy.
11 maja br. uczniowie klas "0" - III mieli możliwość podziwiania tego niesamowitego musicalu terapeutycznego ze wszystkimi efektami specjalnymi, podkreślającego istotne w życiu codziennym wartości: szczerość, pracowitość, uczciwość, przyjaźń, miłość macierzyńską oraz otwartość na drugiego człowieka. Po spektaklu czekała słodka niespodzianka i chwila aktywności na placu zabaw.
Dziś nasz oddział przedszkolny odwiedził bohater książki - Kubuś Puchatek, który przeczytał dzieciom opowieść o swoich przygodach. Wspaniały miś uczestniczył we wspólnych zabawach przy muzyce oraz ćwiczeniach gimnastycznych. Natomiast dzieci próbowały "małe co nieco" przysmaku misia i z apetytem degustowały miodek. Na koniec uroczy pluszak wręczył przedszkolakom nagrody za konkurs plastyczny " Mój przyjaciel z książki". Całe działanie zostało sfinansowane z "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025". Dziękujemy sklepowi Puchatek w Wysokiem Mazowieckiem za współpracę.
Kazimierz Dolny to przepiękne i malownicze miasteczko położone nad Wisłą. Średniowieczny brukowany rynek z zabytkową studnią, otoczony z trzech stron kamienicami, gdzie mieszkali najzamożniejsi mieszkańcy miasta to bez wątpienia centralny jego punkt. Uczniowie klas I - III, biorący udział w programie MEiN "Poznaj Polskę", mogli podziwiać go 5 maja br. podczas wycieczki szkolnej.
Najpiękniejszy widok na miasto rozciąga się z Góry Trzech Krzyży, które miały upamiętniać ofiary epidemii cholery z początku XVIII wieku. Wchodząc na wzgórze zaszliśmy do Kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. To najważniejsza miejska świątynia, która skrywa w sobie naprawdę unikalny skarb. Są to najstarsze, zachowane w całości, organy w Polsce. Instrument mimo upływu lat zachowuje pełną zdolność koncertową.
Swoistym symbolem Kazimierza Dolnego stał się kogut, który jak głosi legenda pokonał diabła. Spacerując po Kazimierzu Dolnym znaleźliśmy na straganach drożdżowe wypieki w kształcie koguta, przypominające w smaku chałkę.
Pozostałą część dnia spędziliśmy w "Magicznych Ogrodach" - Rodzinnym Parku Tematycznym, gdzie pod opieką animatorów oddaliśmy się fantastycznej przygodzie.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu. To były niezapomniane chwile.
„Rozpłynęła się już pieśń radosna,
głośnym echem po ojczystym kraju,
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”
4 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie zaprezentowali wiersze oraz piosenki o tematyce związanej z naszą ojczyzną. Uczniów wspierał chór szkolny pod opieką pani Urszuli Kochanowskiej.
Bardzo miłym elementem apelu był taniec "Krakowiak" w wykonaniu zespołu "Mali Żurawiacy".
Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, do pielęgnowania patriotyzmu oraz do bycia dumnym z tego, że jest się Polakiem.
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkich do włączania się do akcji #mojaflaga. Już 2 maja, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy upodobań może przyłączyć się do wyjątkowej akcji społecznej i wywiesić flagę. Później wystarczy opublikować zdjęcie w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.
Ambasadorami akcji są wszyscy, którzy wywieszają flagę podczas święta państwowego lub w ważnym momencie życia. Może to być dowolna flaga – uszyta samodzielnie, kupiona, a nawet zrobiona z papieru. Flagę można wyeksponować przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy. W tym roku mija 18. rocznica formalnego uchwalenia Dnia Flagi.
Teraz kolej na Was! Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza Polki, Polaków i wszystkich przyjaciół Polski do wywieszania flagi nie tylko 2 maja, ale przez cały weekend majowy!
Świętujmy razem!
"Muzyka Fryderyka Chopina zachwyca i wzrusza ludzi na całym świecie. Przedstawiona przez tancerzy pozwoli zobaczyć i głębiej odczuć zawarte w niej emocje. Uroda muzyki oddana pięknem ruchu to wędrówka w romantyczną krainę."
Uczniowie klas III - VIII mogli tego doświadczyć podczas spektaklu baletowego oglądanego 27 kwietnia 2022 r. w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Na zbliżające się Święta Wielkanocne nasza sala przedszkolna została pięknie udekorowana. Na tablicach widać było kolorowe jajka, wesołe zajączki i kurczątka. Na stole nie zabrakło wielkanocnych mazurków, babek i jajek. Przedszkolaki wraz ze swymi paniami zasiedli do uroczystego ŚNIADANIA WIELKANOCNEGO. Zapachniało świętami… „Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei, czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka.” Tej siły i mądrości płynącej z Tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego, zdrowych, spokojnych, radosnych Świąt Wielkanocnych przekazała Pani Dyrektor Aleksandra Bogucka w imieniu swoim i całej społeczności szkolnej.
Konkurs polega na zebraniu tekstyliów o jak największej wadze w okresie trwania konkursu. Tekstylia będą zbierane wśród uczniów i wychowanków placówek oświatowych. Tekstylia, które można zbierać, to wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, nowe i używane, ale nie noszące śladów zużycia czyli: bez dziur, bez zmechaceń, bez plam, czyste, kompletne i niezniszczone. Buty połączone w pary, czyste, kompletne, niezniszczone. Torebki kompletne, bez zewnętrznych zniszczeń i braków.
Nie ma lepszej okazji niż 22 kwietnia, który jest Międzynarodowym Dniem Ziemi, do dbania o nasze środowisko. Na tę okoliczność, Stowarzyszenie "Dla Polski" przygotowało ogólnopolską inicjatywę "Sprzątamy Dla Polski", której celem jest wspólne, międzypokoleniowe i zorganizowane oczyszczanie terenów zielonych ze śmieci. Jest to już 3. odsłona tej cyklicznej akcji - w tym roku objęta została ona honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Programu “Czyste Powietrze”, Fundacji Grupy PKP, PGW Wody Polskie, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w tym projekcie, angażując się w oczyszczanie terenu otaczającego szkołę. Ich proekologiczna postawa, godna naśladowania, budzi nadzieję, iż kształtujemy pokolenie, któremu nie będzie obojętna planeta, na której żyjemy. W myśl powiedzenia: "czym skorupka za młodu nasiąknie ..."
13 kwietnia grupa najmłodszych dzieci (4,5,6-latków) z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Wysokiego Mazowieckiego. Dzieci obejrzały pełną akcji i zabawnych sytuacji bajkę pt. „Zając Max: misja pisanka”, której bohater dołączył do akademii, by uczyć się na mistrza Wielkanocy. Czekało na niego wiele niebezpieczeństw, które mogły zakłócić całe święto. Film należy do bajek z morałem, opowiadających o wartości przyjaźni i byciu dobrym dla innych.
Oprócz filmu w kinie „Wars” dzieci spożytkowały zapasy energii, bawiąc się na dwupoziomowej konstrukcji, w której ukryte są korytarze, basen z piłeczkami, zjeżdżalnia oraz wiele innych atrakcji w sali zabaw „Dziecięca przystań”. Czekał też tam świąteczny akcent w postaci malowania na twarzach wielkanocnych zajączków. Była to niezapomniana zabawa.
W piątek 8 kwietnia br. o godz. 10.30 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu na Stroik Wielkanocny.
Przyznano następujące nagrody;
w kategorii "przedszkole":
I miejsce Paweł Szcześniak
II miejsce Julia Bogucka
Kamila Żochowska
III miejsce Łucja Uszyńska
w kategorii klas I - III:
I miejsce Wiktoria Żochowska klasa I
II miejsce Dominik Bogucki klasa I
Martyna Pełszyk klasa II
III miejsce Barbara Sikorska klasa III S.P. Tymianki-Bucie
w kategorii klas IV - VIII:
I miejsce Maciej Krawczyński klasa VIII
II miejsce Amelia Kendzierska klasa IV
III miejsce Mateusz Sikorski klasa VIII S. P. Tymianki-Bucie
Natalia Zalewska klasa VI S. P. Zawisty-Dworaki.
Serdecznie gratulujemy, zarówno laureatom jak i wszystkim uczestnikom konkursu: pomysłowości, kreatywności oraz zdolności manualnych. Dziękujemy za niesamowite doznania artystyczne, a przede wszystkim za wprowadzenie w atmosferę zbliżających się świąt.
Wszystkie prace konkursowe zostaną wystawione na sprzedaż, a pozyskane środki wspomogą leczenie małego Julka chorego na białaczkę limfoblastyczną.
To już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mogli brać udział w żywej lekcji historii, którą poprowadziła grupa "Rekonstrukto". Zostaliśmy przeniesieni w czasie, do wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku by bronić honoru i ojczyzny, kiedy kobiety przyodziane były w piękne suknie podkreślające kobiece kształty, a ich głowy zdobiły bogato zdobione toczki, diamenty i chusty, kiedy to każdy rycerz spieszył służyć pomocą i bronić damy swego serca.
Krótko mówiąc animatorzy przybliżyli nam życie i kulturę średniowiecza, a przede wszystkim zasady obowiązujące stan rycerski.
Na koniec spotkania uczniowie złożyli obietnicę, że będą przestrzegać ponadczasowych wartości, pomagać potrzebującym, szanować każdego i respektować obowiązujące normy.
6 kwietnia uczniowie klas "0" - III brali udział w warsztatach wielkanocnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach. Zajęcia prowadziła florystka Pani Marta Rybak. Ozdoby w kształcie pisanek i zajączków wykonane pod czujnym okiem prowadzącej, dzieci zabrały do domu. Będą one dekoracją światecznego stołu.
Serdecznie dziękujemy za wprowadzenie w klimat nadchodzących świąt.